środa, 29 stycznia 2014

Koń andaluzyjski ...

Wygląd :
Jest to koń średniej wielkości z wysoko osadzoną szyją, o prostym profilu głowy i często pofalowanej grzywie i włosach ogona. Szyja jest zwykle dość gruba, ładnie łukowato wygięta, zgrabnie osadzona na dobrych, skośnie opadających łopatkach. Koń ma głowę o prostym lub lekko wypukłym profilu, z szerokim czołem i dużymi oczyma. Klatka piersiowa jest szeroka i głęboka, kłoda owalna, grzbiet zwarty oraz krótki, a zad dobrze umięśniony, z nisko osadzonym grubym ogonem. Koń posiada dobrą prezencję i taka samą akcje, w której zawiera ruch z wysokim unoszeniem kończyn, używany podczas parad, nazywany paso de andatura. Wzrost waha się od 150 do 160 cm. 

Charakter : 
Jest to koń spokojny i cierpliwy, łagodny i inteligentny o wyrównanym temperamencie, bardzo mocno przywiązujący się do człowieka, doskonały do jazdy w siodle. Był używany podczas Korridy.

Umaszczenie :
Najczęściej występuje maść siwa, ale także gniada, kara, izabelowata. Spotykane są też konie kasztanowate i derszowate.

Nazwa : 
Oficjalna nazwa andaluzów brzmi Pura Raza Española co oznacza "czysta rasa hiszpańska". W XVI-XVIII wieku konie tej rasy nazywano Dzianetami. Skrót od pełnej nazwy to P.R.E.. Obecnie hodowane głównie w regionie Jerez de la Frontera, gdzie od roku 1973 znajduje się siedziba Królewsko-Andaluzyjskiej Szkoły Jazdy. Szkolenia skierowane są przede wszystkim na klasyczne ujeżdżenie, do którego konie te są szczególnie przydatne. Dzięki ich imponującemu wyglądowi i dumnej postawie są wykorzystywane od wieków na corridach i podczas parad hiszpańskich świąt narodowych. Są silne.
Rasy jak alter real, lusitano, peninsula, zapatero i andaluzyjska mogą być określane wspólnym mianem koni iberyjskich, gdyż tak naprawdę są one ze sobą blisko skoligacone i prezentują podobne charakterystyki.
W Europie cechy andaluzyjczyka obserwuje się u koni holsztyńskich, fryderyksborskich, kladrubskich, lipicańskich, fryzyjskich, oldenburgów, hackneyów, starych koni normańskich i kłusaków orłowskich, a w Ameryce u Quarter Horse'a oraz Criollo.

                                     Dzięki i do zobaczenia w następnym poście. <3 ;* Paaaa














niedziela, 26 stycznia 2014

Kuce i małe konie ...

Małe konie i Kuce - to najmniejsza odmiana koni, wykazująca cechy koni prymitywnych. Kuce na pierwszy rzut oka wydają się być ocieżałe, lecz jest to mylne wrażenie, ponieważ konie te są bardzo żwawe i sprytne. Ich wzrost waha sie w granicach 50-145 cm w kłębie. Mimo swego małego wzrostu kuce mogą być bardzo niegrzeczne, a nawet nieznośne. Potrafią dotkliwie ugryźć a nawet kopnąć. Jednym słowem są bardzo złośliwe, ale również zdarzają się koniki o bardzo łagodnym usposobieniu.
Najważniejsze rasy kuców:
  • Haflinger
  • Koń Fiordzki
  • Koń Huculski
  • Kuc Szetlandzki
Koń Haflinger - Haflingery są najwyższymi kucami o mocno rozwiniętym tułowiu, suchych kończynach oraz rozłupanym zadzie. Przedstawiciele tej rasy stosunkowo późno dojrzewają (używa się ich do pracy w wieku 3,5 roku), są długowieczne i łagodne.


















Koń Fiordzki -Konie fiordzkie mają spokojny temperament. Są bardzo spokojne nawet jako źrebięta. Są wspaniałymi końmi dla dzieci ze względu na swoje usposobienie.
Rasa fiording jest rasą prymitywną, to znaczy zbliżoną do konia pierwotnego (przypomina go dzisiaj koń Przewalskiego). Fiordingi były używane jeszcze przez wikingów i to one najprawdopodobniej dały początek rasie kuca islandzkiego. Za ich czasów służyły jako konie bojowe oraz były wykorzystywane do ciągnięcia pługa. Od tego czasu rasa ta jest używana na roli, w hipoterapii oraz jucznie.Kraje specjalizujące się w hodowli fiordingów: Norwegia, Dania, Niemcy. W Polsce występują, głównie u osób prywatnych.Potocznie nazywane są fiordami.


















Koń Huculski - 
  • Kształt głowy – podłużny.
  • Szyja krótka i mocna, uwieńczona bujną grzywą.
  • Słabo zarysowany kłąb.
  • Łopatki silne, strome oraz krótkie, idealne do zaprzęgów.
  • Tułów jest krótki i zwarty.
  • Koń huculski ma bardzo mocny grzbiet oraz dość szerokie lędźwie.
  • Zad jest zwykle ścięty.
  • Kończyny ma silne i krótkie, czasem nogi tylne – szablaste.
  • Wzrost, od ok. 132 cm do 145 cm w kłębie.
Często występują wady stawów skokowych.Występuje najczęściej w maści gniadej, myszatej lub srokatej, rzadziej karej lub bułanej. Maść kasztanowata jest niepożądana, ogiery tej maści nie są wpisywane do Ksiąg Stadnych, a klacze maści kasztanowatej mogą być wpisane do Ksiąg Stadnych pod warunkiem, że posiadają typowe cechy rasowe: ciemną pręgę przez grzbiet i pręgowanie kończyn.
Często pojawia się pręga grzbietowa i pręgowanie zebroidalne na kończynach.
Hucuły ze względu na wzrost należą do klasy pony. Jednak błędem jest myślenie o nich jako o małych, słabych, wyłącznie domowych koniach. Są wyjątkowo silne. W okresach wojennych zasłużyły się nosząc ekwipunki ważące do 120kg po górskich ścieżkach. Są łagodnie usposobione i bardzo szybko się uczą.
Kolejnym walorem koni huculskich jest ich wszechstronność. Sprawdzają się zarówno pod siodłem jaki i w zaprzęgu. Z roku na rok przybywa amatorów jazdy na tych koniach, startują oni w zawodach - konkursach powożenia zaprzęgami parokonnymi, ujeżdżenia, skokach przez przeszkody oraz tak zwanej ścieżce huculskiej. Hucuły zostały doceniane również w hipoterapii, gdzie niezastąpione są takie cechy jak: spokój i cierpliwość. Po raz pierwszy koń ten został wspomniany w dziele marszałka Krzysztofa Dorohostajskiego Hippica z roku 1603. Pochodzi z Huculszczyzny, historycznej krainy we wschodniej części Karpat, zamieszkanej przez górali huculskich. Trudnili się oni głównie hodowlą, pasterstwem i pracami leśnymi. Do końca XIX w. głównie tam koncentrowała się hodowla koni huculskich.
Podczas I wojny światowej poważnie zachwiała się czystość tej rasy – sprowadzanych było wiele koni różnych ras, które krzyżowano wówczas w najróżniejszy sposób.
Po zakończeniu wojny rasę tę objęto szczególną opieką. W 1924 r. Michał Holländer zainicjował rejestrację klaczy rodnych oraz powstanie Związku Hodowców Koni Rasy Huculskiej.
Aktualnie rejestr klaczy i ogierów prowadzi się poprzez Księgę Stadną Koni Huculskich. Natomiast hodowcy i miłośnicy tej rasy zrzeszeni są w Polskim Związku Hodowców Konia Huculskiego.










Kuc Szetlandzki-rasa koni zaliczanych do kuców, pochodząca z Wysp Szetlandzkich. Jest to jedna z najmniejszych ras występujących obecnie kuców – ich niski wzrost jest wynikiem naturalnego procesuskarłowacenia. W 1890 roku założono pierwszą księgę stadną. Na skutek działalności człowieka kuce szetlandzkie, występujące początkowo jedynie na Szetlandach, rozprzestrzeniły się na cały świat . Jedyna w Polsce stadnina kuców szetlandzkich znajduje się w Imnie pod Golczewem. Rasa ta wywodzi się prawdopodobnie od prehistorycznych form kuca, które skarłowaciały w krańcowo surowych warunkach klimatycznych . Charakterystyczna dla kuców szetlandzkich jest ich wytrzymałość, długowieczność, upartość i łagodność. Nikt dokładnie nie wie, jak i kiedy powstała ta rasa. Pierwsze znaleziska na Wyspach Szetlandzkich (archipelag na Oceanie Atlantyckim, około 200 km na północ od wybrzeży Wielkiej Brytanii) pochodzą z 500 roku p.n.e. Wiadomo, że aż do dzisiaj rasa ta pozostała praktycznie niezmieniona. Jedynie około 1000 lat temu mogło dojść do krzyżówki z nieistniejącym już kucem norweskim. W 1890 roku kucowi szetlandzkiemu założono w Anglii księgę stadną. Od tamtej pory prowadzona jest hodowla w czystości rasy. W XIX wieku kuce szetlandzkie wykorzystywano do pracy w angielskich kopalniach, obecnie świetnie nadają się do małych bryczek i dziecięcej jazdy wierzchem. Zgodnie z wzorcem rasowym wysokość w kłębie wynosi maksymalnie do 107 cm. Głowa o prostym i suchym profilu, szyja jest mocna, łopatki długie, a kłąb słabo zaznaczony. Kłoda (tułów) tych koni jest masywna; klatka piersiowa jest głęboka. Zad silny i okrągły. Kończyny są krótkie; kopyta małe i twarde. Umaszczenie wszystkich rodzajów, oprócz tarantowatego. Kuce te odznaczają się bujną grzywą i ogonem, czasami zdarzają się szczotki pęcinowe.

sobota, 25 stycznia 2014

Koń Gorącokrwisty ...

Konie gorącokrwiste – konie o dużej sprawności fizycznej, które mają cechy konia sportowego. Użytkowane są najczęściej w sportach konnych i na wyścigach. Są energiczne, przystosowane do pracy w szybkim ruchu. Mają żywy temperament i lekką budowę , co jest ich charakterystyczną cechą.

Pochodzenie -  Przyjmuje się, że konie gorącokrwiste pochodzą od koni orientalnych : Turkmeńskich, Perskich Syryjskich, Arabskich i Berberyjskich. Zostały one udomowione przez plemiona żyjące na stepach azjatyckich. Wskutek najazdów dokonywanych przez te ludy na wschodnie kraje znad Morza Śródziemnego oraz na Północną Afrykę hodowane przez nie konie rozpowszechniły się także w Hiszpanii, Francji, Anglii  i innych krajach Europy. Były tam następnie kojarzone z miejscowymi końmi domowymi. Według jednej z hipotez , koń arabski uważany najczęściej za "rasę podstawową" koni, pochodzi od konia Przewalskiego oraz Tarpana, które przetrwały epokę lodowcową. Kolejną dyskutowaną kwestią jest, czy współczesne konie gorącokrwiste pochodzą od jednej tylko rasy.
Dziękuję i zapraszam do innych postów <3 ;* 

niedziela, 19 stycznia 2014

Koń zimnokrwisty ...

Konie zimnokrwiste – konie silne i masywne, odróżniające się od gorącokrwistych temperamentem i budową. Są zazwyczaj spokojniejsze, mniej ruchliwe i potężniejsze. Są to konie robocze, używane między innymi do prac rolniczych i transportowych, jako konie pociągowe. Zazwyczaj pracują w stępie. Konie zimnokrwiste hoduje się bez udziału krwi koni gorącokrwistych lub z bardzo małym jej udziałem. Niektóre rasy, plasujące się na pograniczu koni zimnokrwistych i kuców, mają cechy obu typów.[1]
Najbardziej znane rasy koni zimnokrwistych to:
  • shire
  • perszeron
  • koń belgijski
  • koń ardeński
Pochodzenie -Konie zimnokrwiste pochodzą od konia leśnego z Europy Północnej – zwierzęcia o potężnej budowie, grubej sierści i powolnych chodach. Koń ten przeżył epokę lodową i został udomowiony około 3000 lat temu. W średniowieczu konie te służyły jako wierzchowce ciężkozbrojnych rycerzy; z biegiem czasu zapoczątkowały rozwój współczesnego konia pociągowego w Europie

Hey ...

Przepraszam, że  nie było mnie przez tyle dni, ale na samym początku wyjechałam na wycieczkę na 3 tygodnie, później byłam chora i nie miałam czasu ani pozwolenia ( ;d ) na dodanie nowego posta. Więc jeszcze raz przepraszam, ale musicie wybaczyć. I na ferie na pewno postaram się to jakoś nadrobić, a tak wgl to ferie u mnie są 3 lutego i na pewno będę miała tyle czasu żeby pouzupełniać. Teraz  jak wyjadę do wstawię też kilka zdjęć z ferii i opiszę najlepszy dzień w kilku słowach. Mam nadzieję, że jak będziemy tam to będzie zimno i można będzie wypić gorącą czekoladę <3 Uwielbiam pić taką z piankami <3 Dobra to dam wam jeszcze zdjęcie konia i mam nadzieję, że nie jesteście źli za kilka dni nieobecności <3 A zdjęcie konia dla rozweselenia ... 
Pozdrowienia od Miki'ego z polany <3 
Jak widać śnieg jest. ;* <3 To do zobaczenia 
<333

środa, 8 stycznia 2014

sorki ...

Nie było mnie przez te dni, ponieważ, zwalił mi się internet i nie miałam jak wejść :'( ale dalej będę lecieć z tematem i będzie spoko <3 Mam nadzieję , że na dzień dzisiejszy, Wam się wszystko podoba ... Będę starała się dodawać posty coraz częściej, ale jednak, że jest szkoła, to musicie wybaczyć :'(  Więc dodam jeszcze jednego posta i dalej nadgonię z materiałem <3


niedziela, 5 stycznia 2014

Niespodzianka ...

Moja ciocia przyjechała i stwierdziła, że jak koń mi właśnie zdechł to musi mi kupić innego...Więc dostałam następnego konika <33 Jestem zadowolona ;* Teraz znowu mam dwa <33 Jej ... Wstawię wam zdjęcie jedno, ale to zrobione jeszcze z rana, tylko, że ciocia zrobiła i mi je wysłała jeszcze z zapytaniem czy podoba mi się taki ale wysłała mi go wtedy jak jechali i byli 1000 km do dojechania na miejsce. <3  Ale teraz mam dwa białe tylko Myszka jest biała z plamka, a Lolly jest cała biała z ciemnym pyszczkiem , nie miałam jak inaczej jej nazwać, bo ciocia miała ją wcześniej i nadała jej imię wcześniej. Ale i tak mi się podoba. <3 ;* Kocham je. A ja myślałam, że zostanie mi już Myszka, cieszyłabym się że chociaż ona jest <3 Ale jak ma towarzystwo to jest super. <333333 Więc jak widać, jestem szczęśliwa ;* Kocham <3 ;* A zaraz dodam zdjęcie Lolly <3 
To jest właśnie Lolly <3 ;* Piękny nie <3 
Tylko dam jedno zdjęcie Lolly, ponieważ nie mam jeszcze najnowszych, ale jak tylko dojadą to na pewno zrobię kilka tysięcy zdjęć <3 
A to Myszka <3 Można porównać, są bardzo podobne prawda <3
Wiem, że nie są takie dobre, ale co tam, myślę, że się podobają.

Mam nadzieję, że podoba się na razie cały blog i że będziecie jeszcze odwiedzać tą stronę. Dziękuję za wszystko. <3 Do zobaczenia w następnym poście. <3 :* 
//Natala


Ojj ...

Ostatnio niestety zdechł mój ulubiony koń :'( Niestety ... Ale trzeba się z tym pogodzić, dodam jedno zdjęcie jej ... Aha ona nazywała się Luna... była niesamowita ! Kochałam ją ! :'( <3 Ale co tam, ogarnę się jakoś i może dam radę :'( Jak by wam się coś takiego stało z ukochanym zwierzęciem to byście przeżywali to samo co ja teraz :'(  Ale został mi jeszcze jeden ;* Przynajmniej jeden <333 Dodam zdjęcia obu i podpisze pod nimi który to który <3 .. Dzięki za uwagę <33 Do usłyszenia na następnym poście ... ;* <3 //Natala 

Niestety to jest ten, który zdechł :'( 
Ale został mi jeszcze ten <3 Strasznie je kocham i będę kochać, a już nigdy nie zapomnę o żadnym z nich ani o innych tym bardziej. <3

sobota, 4 stycznia 2014

Jeej....

Na pewno nikt nie jeździł o 1 w nocy, czy nad ranem na koniu <3 A ja tak <333 O 1 wsiadłam na konia z kuzynką i się przejechałyśmy znaczy na dwóch oddzielnych koniach. Ciemno jak nic a my na koniach sobie jedziemy <3 Super było ;* Ja mam nadzieję że to jeszcze raz kiedyś się  wydarzy <3 Mam nadzieję ;**
Kocham te zwierzaki <3333
//Natala 
 

Hah...

Jej, wróciłam z kręgli i było normalnie. Miałam 41 punktów(raczej dobrze), ale tak na serio to mogło być lepiej ;3 Kuzyn wygrał z nami dużo bo miał 84, znaczy ja miałam 41, brat 36, kuzynka miała 44, a chłopak kuzynki 42. Spoko było i mam nadzieję, że pojedziemy jutro jeszcze na jeszcze jedną rundę na gokartah(nie wiem jak to się pisze) ;D Na następny raz powinno pójść lepiej <3 

Dzięki za przeczytanie i do usłyszenia na następny raz <3 
//Natala 

Jej ....

Hahaha, jest teraz 20.15 a za trzy godziny jedziemy z kuzynami i bratem na kręgle. Haha ja nie umiem grać tak dobrze i nie chcem jechać, bo się boję ;P Ale co tam raz się żyje i mam nadzieję że wszystko mi się uda ;* Trzymajcie kciuki. Ja was proszę o jedno ... trzymajcie kciuki <3 Plisss <3 ;* 
Trzymajcie kciuki .. <3 Z góry dziękuję i pozdrawiam 
//Natala 

piątek, 3 stycznia 2014

Kilka słów o mnie

Ja od dziecka lubię jeździć konno i nawet w wieku 4 lat miałam swojego konia, ale niestety zdechł. :'( Teraz mam 13 i znowu mam jednego konia. Raz jak jeździłam na koniu to spadłam z jednego ale na szczęście nic się nie stało tylko małe potłuczenia. Ale teraz normalnie mogę jeździć. Kocham konie i to ponad życie, nie wyobrażam sobie życia bez nich. Najlepsze uczucie jest wtedy kiedy można wejść na konia i przejechać się na nim chociaż kilka kroków. Najlepsze uczucie w życiu <3 Konie to są najfajniejsze zwierzęta. ;* Ciekawe czy jest ktoś taki jeszcze kto by polubił konie od pierwszego wejrzenia tak jak ja, no oprócz mojej siostry <3 Kocham je za to że są, oddychają i można się nimi zająć, pojeździć a one nie pokazują żadnej przeciwności . I za to je kocham <3 ;* 

Artykuły potrzebne do jeździectwa i pielęgnacji konia ...

Chciałabym Wam dzisiaj opisać wszystkie rzeczy potrzebne do jeździectwa i pielęgnacji koni.


1.Rzeczy potrzebne do jeździectwa :

-Kantar















-Czarpak












-Lonża















-Ochraniacze












-Ogłowie

















-Pas do lonżowania















-Siodło













-Wodze













-Uwiąz
















-Wędzidło







2. Pielęgnacja :
-Szczotki i kopystka
Zestaw szczotek i kopystka, ale dam jeszcze jedno zdjęcie w przybliżeniu.

Kopystka dokładniej widoczna.

Te przyrządy, które wam tu przedstawiłam są najczęściej używane do jazdy na koniu <3 Mam nadzieję że nie ominęłam niczego i że wszystko jest dobrze... ;*

Kocham je ...

Moją ulubioną rasą są "Araby". Na samym początku najbardziej spodobał mi się ich charakter, spokój.Dlatego je uwielbiam <3

To ja zacznę opisywać tą rasę. ;*

Koń czystej krwi arabskiej :
jedna z podstawowych ras koni gorącokrwistychuważana często za kwintesencję piękna konia. Konie arabskie pojawiły się na Półwyspie Arabskim co najmniej 2500 lat temu.
Konie arabskie są bardzo wytrzymałe, niewymagające w hodowli i szybkie w galopie. Na długich dystansach nie mają sobie równych. Są inteligentne, wrażliwe i przywiązane do człowieka. "Araby" to konie o żywym temperamencie, lecz zawsze posłuszne. Koni tej rasy używano w hodowli wielu innych ras. Jest to najstarsza na świecie rasa hodowanych obecnie koni.Oznaczenie symboliczne rasy: "oo". W stajniach napisy na tabliczkach imienia są niebieskie.

Pokrój : 
Koń bardzo szlachetny i elegancki, o lekkiej budowie ciała. Jego sylwetkę można wpisać w kwadrat. Mała, sucha głowa o profilu szczupaczym (wklęsłym) lub prostym. Nogi są suche i doskonałej jakości, choć zdarzają się lekkie wady postawy, a łopatki nie zawsze są idealne. Zad jest krótki i poziomy, ogon wysoko osadzony i noszony z charakterystyczną odsadą. Kopyta są twarde i wytrzymałe. Wysokość tych koni wynosi 145 – 155 cm. Występują wszystkie maści podstawowe, z wyjątkiem srokatej. Najczęściej konie te są siwe, gniade i kasztanowate, bardzo rzadko kare. Szlachetności koniowi dodaje długa łabędzia szyja i piękna głowa z szeroko rozwartymi nozdrzami.
Typy:
Wyróżnia się kilka typów konia arabskiego, spośród których trzy najbardziej znane to:
  • Kuhailan – typ najsilniejszy, kiedyś używany jako koń bojowy lub użytkowy – gniady lub skarogniady, z mocną szyją, stosunkowo duża głową i często bez wklęsłego ("szczupaczego") profilu (który bywa uważany przez laików za cechę wyróżniającą konie arabskie).
  • Saklavi – to koń o wyglądzie najbliższym powszechnym wyobrażeniom konia arabskiego. Sylwetka szczupła, budowa lekka, głowa o charakterystycznej wklęsłości i dużych nozdrzach. Maść często siwa, choć zdarzają się inne. Dawniej używany do pokazów, spacerów i jako koń dla dam. Wbrew pozorom jest to koń o wielkiej dzielności i wytrzymałości (jak wszystkie konie arabskie). Jest jednak drobniejszy od kuhailana, niższy i słabszy. Saklavi bywa najczęściej modelem do zdjęć koni arabskich.
  • Munighi – koń o skośnej łopatce, długich kończynach, dłuższej i węższej głowie o prostym profilu. Maść zwykle kasztanowata. Typ bardzo wytrzymały, szybki na krótkich dystansach (pozostałe konie arabskie najbardziej cenione są na dystansach długich i bardzo długich).
Istnieje też kilka innych typów, znanych lepiej w Arabii, np.: HadbanHamdan i O'Bajan
Hodowla :
Rejon hodowli konia arabskiego rozciąga się od Afryki Północnej porzez Półwysep Arabski aż do Iranu. W Europie konie te hoduje się głównie w Polsce, Francji, Niemczech i Anglii. Hodowla konia arabskiego jest też popularna w USA. Problemami hodowli tej rasy zajmuje się World Arabian Horse Organization (WAHO).Obecnie w hodowli koni arabskich w Polsce, prym wiodą trzy państwowe stadniny: Stadnina Koni Janów Podlaski, Stadnina Koni Michałów oraz Stado Ogierów Białka. Coraz więcej utytułowanych koni pojawia się u hodowców prywatnych.

Dziękuję za przeczytanie i zachęcam do dalszego przeglądania bloga <3 ;* 
Kocham te konie <3 Mam nadzieję, że wy też za każdym razem jak je dosiadacie konie to macie zawsze takie samo uczucie jak ja <3 ;*